KASTAMONU TOSYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

UMEM Beceri’10 Projesi Sertifika Töreni Yapıldı.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri’10 projesi kapsamında ilçede düzenlenen meslek edindirme kurslarını tamamlayan kursiyerlere düzenlenen  törenle kurs bitirme belgeleri verildi.
UMEM Beceri’10 Projesi Sertifika Töreni Yapıldı.

umemumemumemumemumemumemumemTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde ülke genelinde  uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi (UMEM) Beceri’10 projesi kapsamında ilçede düzenlenen meslek edindirme kurslarını tamamlayan kursiyerlere düzenlenen  törenle kurs bitirme belgeleri verildi.

 

Mithat Boyner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemalettin İpek, İstihdam sonunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin mesleki bilgi olduğunu söyledi.

 

 

Türkiye’de vasıfsız iş gücü fazlalığının görüldüğünü belirten İpek,” Diğer yandan da firmalar  eleman bulma sıkıntısı çekmektedir. Bu kapsamda, iş gücü piyasasında arz ve talep  uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla, UMEM Beceri’10 Projesi başlatılmıştır. Bu proje bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir. Bu kapsamda Tosya  Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan İnternational Dunnage A.Ş.  Hava Yastığı Fabrikasıyla yapılan protokol ve işbirliği ile sekiz kursiyer eğitime alındı.  Kursiyerlerimize UMEM Beceri’10 projesi kapsamında “Dikim Teknikleri” alanı “Endüstriyel Hava Yastığı İmal İşçisi” dalında toplam 512 saatlik  eğitim verilmiştir. Bu eğitimin 184 saati bölümü teorik eğitim, 328 saatlik  bölümü ise pratik eğitim olarak verilmiştir” diye konuştu.umem

 

 

Daha sonra kürsüye gelen Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu, ”Küresel Krizlerin ekonomimiz üzerindeki etkilerini azaltmak ve istihdam yaratma kapasitesi arttırmak amacı ve işsizlik oranlarına karşı 2009’un ikinci  yarısında İŞKUR’un mesleki eğitim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve 200 bin işsize düzenlenecek beceri geliştirme kursları vasıtasıyla mesleki eğitim verilmesi hedeflenmiştir. “ dedi.

 

Özellikle sanayiye yönelik alanlarda eğitim ortamının yetersizliği, eğitim içeriklerinin güncel olmaması ve hangi alanlarda eğitime ihtiyaç olduğunun belirlenmesi gibi sorunların ortaya çıktığını Belirten Pullu, konuşmasında şunları kaydetti;

 

“Bu nedenle, sürekli gelişen ve kendini yenileyen teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak ve işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak ve işsizlerimizin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Üniversitesi işbirliğinde Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi başlatılmıştır. Bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan proje BECERİ’10 sloganıyla yürütülmektedir. Bu kapsamda,   ilçemizde ilk defa düzenlenen 512 saatlik eğitim sonucunda yapılan sınavı kazanan 8 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. Kursiyerlerimiz yorucu bir süreci geride bırakarak sertifikalarını almaya hak kazandılar. Kursa katılan 8 arkadaşımız da iş başı yaptı. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen  tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”

 umem

 

Düzenlenen törene, Kastamonu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Azmi Sönmez, Kastamonu İŞKUR Müdür Yardımcısı Halil Tekin, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Adil Levent Baş, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Gül, Tosya  umemTicaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Necati Abacı ve okul müdürleri katıldı.

Hükümet Konağı Kat 3 37300 Tosya/Kastamonu - 03663131939

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.